Pamporovo Kayak Pistleri

Pamporovo Kayak Pistleri

PAMPOROVO KAYAK PİSTLERİ HAKKINDA

Toplam Pist Uzunluğu: 37 kilometre

En Düşük Pist Yüksekliği: 1444 metre

En Yüksek Pist Yüksekliği: 1930 metre

En Uzun Pist Boyutu:  5.1 kilometre

Pist Zorluk Dağılımı:

  • Kolay (Mavi) – 10.1 kilometre
  • Orta (Kırmızı) – 22.3 kilometre
  • Zor (Siyah) – 5 kilometre

Toplam Lift Sayısı: 13

  • Telesiyej – 7
  • Teleski – 6

Toplam Lift Uzunluğu: 14.9 kilometre

Lift Kapasitesi: 14266 saat/insan

 

Gözleri kamaştıran beyaz kar, güneşin altında parlayan buz tanecikleri, Rodopların görkemli ihtişamı ve dağ yollarının ince, uzun zarafeti…

Rodop Dağları’nın zirvesine oturmuş Snejenka tepesi yamaçlarına adeta kış turizmi için kurulan Pamporovo Kayak Merkezi, mavi semanın altında beyaz ipeğe çizilmiş bir resim gibi, havada dolanan rüzgar çevrede bulunan asırlık ormanlarının ferah çam kokusu yayılıyor Pamporovo’ya…

Kış turizmi açısından bereketli ve ılıman bir iklime sahip olan Pamporovo’da kar Aralık ayından Mayıs ayına kadar dağdan kalkmazken; altı aylık sezonun 120 günü güneşli geçer. Akdeniz ikliminin hâkim olduğu bölgede, ortalama hava sıcaklığı - 3 derece ile bölgede farklı bir kış geçirilmesini sağlıyor. Pamporovo’yu çevreleyen yüksek tepeler, bölgeyi rüzgârdan koruyarak; dağa yağan kar örtüsü altı ay boyunca bölgeden kalkmaz. Pamporovo’da çok büyük ısı değişikliğinin olmaması Pamporovo Kayak Merkezine kayak yapmaya gelen misafirlerin güvenli bir şekilde kaymalarına da izin veriyor.  

Güneydoğu Avrupa’nın bilinen kayak merkezlerinden Pamporovo’da toplam 25 kilometre uzunluğunda farklı zorluk derecelerine sahip pist bulunur. Büyük slalom için yarış kayak pisti dahil tüm kategorilerde kayakçılar için Pamporovo pistler mükemmel sürüş keyfi sunuyor. “Ben profesyonel kayakçı değilim ki!” diyenler için kolay ve orta düzey parkurların sayısı da oldukça fazla. Yıl boyunca ortalama 150 gün kar bulunan merkezde, her ihtimale karşı suni kar makineleri ile ihtiyaca göre kar takviyesi de yapılıyor.  

Pamporovo'nun en uzun pist 5.1 kilometrem uzunluğunda. Burada bulunan siyah zorluk derecesine sahip pistler uzman kayakçıların cesaretini sınarken, dağın yamaçları ve yuvarlak tepelerdeki Pamporovo pistleri yeni başlayanlar ve orta düzey kayakçılara güvenli kayma deneyimi yaşatıyor. Bunlar ise özellikle Çepelare ve Meçi Çal tepesi çevresinde konumlanan Pamporovo pistleri… Bölgede çamlar arasında virajlı dönemeçler çizen küçük ya da büyük çaplı Pamporovo pistlerde kaymak şehir hayatının tekdüzeliğinden ve bitmek tükenmek bilmeyen işlerin geride bırakması için zihninizi boşaltmanıza yardımcı oluyor.  

Yunanistan sınırına yakın Mogilitsa, Predela ve Stoykite mevkinde yer alan Pamporovo pistlerinin eğimi ve yapısının kayağa yeni başlayanlar için ideal yapıda oldukları belirtiliyor. İleri derece kayakçılar için hazırlanan The Wall ise bu pistler arasında en zor ve en tehlikelisi olarak ün salmış. Board severler için zorluk derecesi yüksek olan siyah pistleri tavsiye ediliyor. Pamporovo'da çocuklar için özel bir pist de bulunuyor.  

 


 

© 2016 ALL RIGHT RESERVED  Pamporovo Turu Tüm Hakları Saklıdır.