Vize

Pamporovo VizePamporovo seyahatimde vize almam gerekir mi?

pamporovo-vizesiT.C. Umuma Mahsus pasaport hamillerinin Pamporovo seyahatleri için geçerli bir Bulgaristan veya Schengen vizesine sahip olmaları gerekmektedir. 6 ay geçerliliği bulunun Diplomatik, Hizmet ve Hususi (Yeşil) pasaport hamilleri ise Bulgaristan’a yapacakları kısa süreli seyahatlerinde vize işlemlerinden muaftırlar.

Bulgaristan son zamanlarda özellikle kış turizmi alanında göstermiş olduğu etkinlikler ile yurt dışı seyahat planı yapan kayakseverlerin yeni gözdesi. Pamporovo Avrupa bölgesinin alternatif kış beldeleri arasında dikkat çekmektedir. 

Bulgaristan’ın en çok tercih edilen kayak merkezlerinden biri olan Pamporovo kayak merkezini her yıl ülkemizden de pek çok kayaksever ziyaret ediyor. Kış turizmi, yaz turizmi, kültürel veya tur katılımcısı olarak seyahat etme Bulgaristan turistik vize kategorisi içerisinde değerlendirilmektedir. Bulgaristan Pamporovo’ya seyahat planı olanların başvurudan önce turistik vize için gerekli olan belgeleri temin etmeleri ve bu belgelerin yetkililerin istedikleri sıra ile hazırlayarak Bulgaristan vize işlemleri konusunda hizmet veren vize servislerine başvurmaları gerekiyor. Bulgaristan vizesi için gerekli evrak listesini aşağıda bulabilirsiniz. Bir hafta gibi oldukça kısa bir süre sonra Bulgaristan vizelerini alarak Pamporovo seyahatlerini tamamlayabilirler.

Bulgaristan vizenizi yetkili vize servisleri aracılığıyla 1 hafta içerisinde alabilirsiniz.

Bulgaristan 2007 yılı itibarıyla Avrupa Birliği üye ülkeler arasına girmiştir. Ancak Bulgaristan Schengen sahasına üye ülkeler arasında değldir. Dolayısıyla Bulgaristan vizenizle Schengen ülkelerine giriş yapamazsınız, ancak Schengen vizenizle Bulgaristan’a giriş yapabilirsiniz. Geçerli Schengen vizenizle Bulgaristan’a giriş yapacaksanız Schengen vizesi kullanım kurallarına özellikle dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatırız. Schengen vizenizi ilk olarak aldığınız Schengen ülkesinde kullanmanız gerekir. Örneğin; Yunanistan Schengen vizesi aldıysanız ilk olarak Yunanistan’a ardından Bulgaristan’a seyahat etmeniz gerekir. Aksi takdirde Bulgaristan’a giriş yapsanız dahi bir sonraki vize başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir.

Bulgaristan yaz turizmi, Bulgaristan kış turizmi, Bulgaristan kayak turları, Bulgaristan ticari faaliyet, Bulgaristan iş görüşmesi, fuar, toplantı, arkadaş ziyareti, yılbaşı tatili  gibi her ne gerekçe ile olursa olsun Bulgaristan seyahati gerçekleştirecek Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi kişiler bu ülkeye olan seyahatleri öncesi Bulgaristan vizesi almaları gerekmektedir. 

Türkiye Yeşil pasaport, Gri pasaport ve Siyah pasaport sahibi kişiler ise Bulgaristan'a yapacakları seyahatleri için 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme koşulu ile vize işlemlerinde bulunmalarına gerek yoktur.

Bulgaristan bir AB üyesidir. Schengen ülkeleri grubuna ise henüz üye değildir. Alınacak olan Bulgaristan vizesi Schengen grubu ülkelere seyahat etmenize izin vermez. 

Schengen üyesi ülke vatandaşları  Bulgaristan için vize prosedürlerinden muaftırlar. 

Bulgaristan Turistik Vize İçin Gereken Evraklar

(!) Bulgaristan seyahatinizden 1 ay önce Bulgaristan vize başvurunuzu tamamlamanızı tavsiye ederiz. Belirlenen vize türüne ait tamamlanması gereken belgelerin tam ve eksiksiz olması gerekmektedir.

(!) Evraklarınızın güncel olması şartı bulunmaktadır.

  • Pasaport (Geçerlilik süresi, seyahatin başlangıç tarihinden itibaren en az 6 ay olmalıdır.)
  • Arkası beyaz fon 2 adet biometrik fotoğraf (35x45mm)
  • Nüfus Cüzdanı fotokopisi
  • Nüfus Kayıt Örneği
  • Şahsi banka hesap cüzdanı fotokopileri

 

Schengen vizesi ile Bulgaristan'a gidebilirsiniz ama...


Bulgaristan, geçerli ve çok giriş çıkışlı vizesi bulunan kişilere Bulgaristan Vizesi olmasına gerek kalmadan ülkeye giriş yapma hakkı tanımaktadır.


(!) Schengen Vizesi kurallarına göre vize aldığınız ülkeye giriş yapmak zorundasınız. Bu yüzden geçerli vizenizle vizeyi aldığınız ülkeye giriş çıkış yapmış olmanızı önemle belirtiriz.

 

 


 

© 2016 ALL RIGHT RESERVED  Pamporovo Turu Tüm Hakları Saklıdır.